preskoči na sadržaj

Umjetnička škola Luke Sorkočevića Dubrovnik

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Oglasna ploča
Virtualna knjižnica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 12. 2011.

Ukupno: 279886
Ovaj mjesec: 771
Ovaj tjedan: 141
Danas: 77
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
EU Projekt - Na granicama glazbenog humanizma: slavenski svijet i kultura Mediterana
Autor: DŽIVO BRČIĆ, 9. 3. 2012.

 

 

 

 

27. ožujka 2012.

Koncertna dvorana „Luka Sorkočević“

Doulce Mémoire, Francuska

Denis Raisin Dadre, umjetničko vodstvo

 

PROJEKT EUROPSKE KOMISIJE

 

'' Na granicama glazbenog humanizma: slavenski svijet i kultura Mediterana ''

 

Projekt Europske komisije Na granicama glazbenog humanizma: slavenski svijet i kultura Mediterana osmišljen je s ciljem osvjetljavanja i promoviranja bogatog glazbenog naslijeđa središnje Europe pri kraju renesanse. Glazbeni repertoar toga vremena prilično je nepoznat i još čeka da ga u arhivima otkriju muzikolozi, a na koncertima glazbenici što bi bio važan doprinos uvidu u izvore i njihove nositelje sa samog kraja humanizma, i u kronološkom i u geografskom pogledu. Iako se humanizam razvio u Italiji i Francuskoj, tj. prije svega u zapadnoj Europi oko Mediterana kako sugerira i naslov projekta, njegovo širenje, primjena i interpretacija u krajevima kršćanske istočne Europe izuzetno je važna i još uvijek je izazov za promišljanje, proučavanje i slušanje. U nastojanju definiranja glazbenog identiteta tih krajeva na razmeđu brojnih kulturnih utjecaja, taj projekt postavlja važno pitanje definiranja sebe i drugih u svjetovnom i duhovnom smislu, pogotovo danas, kada za mnoge stanovnike srednje i istočne Europe pripadnost Europskoj uniji nije nešto što se podrazumijeva. U tom smislu, znakovite su zemlje partneri: Francuska i Italija kao jedne od osnivačica Europske unije, Češka koja je 2009. predsjedala Europskom unijom, te Hrvatska koju tek očekuje uključivanje.

Nositelj projekta je Centar za napredne studije renesanse iz Toursa u Francuskoj kojem se kao suorganizatori pridružuju Sveučilište iz Palerma, Karlovo sveučilište iz Praga, te Matica Hrvatska (ogranak Dubrovnik) iz Hrvatske. Kao pridruženi partner, Zbor Hrvatske radiotelevizije već je sredinom travnja 2011. gostovao na festivalu Les Preludes de Sablé u francuskom gradu Sablé sur Sarthe gdje su iz spomenutih zemalja nastupili ansambli Octopus Pragensis (Češka) te Doulce Mémoire (Francuska). Italija je u projektu sudjelovala u znanstvenom, ne i u koncertnom programu. Nastavak je održan u Pragu gdje je početkom studenoga, u crkvi sv. Šimuna i Jude već nastupio francuski Doulce Mémoire, a 14. studenoga i Zbor HRT-a pod ravnanjem svojega šefa dirigenta Tončija Bilića koji je održao i predavanje o programu.

Zaključak projekta održat će se u Dubrovniku od 26. do 28. ožujka 2012. kada je planirana muzikološka konferencija te tri koncerta: Zbora Hrvatske radiotelevizije s programom posvećenim ranoj glazbi na hrvatskoj obali Jadrana ( 26. ožujka ), ansambla Doulce Mémoire s programom posvećenim talijanskim moreskama i gregeskama ( 27. ožujka u koncertnoj dvorani Umjetničke škole Luke Sorkočevića Dubrovnik ) te orguljaša Pavela Cernya ( 28. ožujka ).

 




Priloženi dokumenti:
Doulce_memoire_program_27.3..pdf (53.31 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju