Osvrt prof. Sanje Dražić na koncert učenika UŠLS-a s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom
Autor: DŽIVO BRČIĆ, 22. 2. 2014.

TRADICIJA SE NASTAVLJA

Tradicija stara nekoliko desetljeća da Dubrovački simfonijski orkestar ugosti mlade soliste iz Umjetničke škole Luke Sorkočevića, nastavljena je i ove godine. Na navodno jedinom ovogodišnjem koncertu nastupilo je devet učenika-instrumentalista koji su najčešće izveli po stavak ili neku kraću skladbu za solista i orkestar. Publika je čula dvije klaviristice, troje flautista, dvije violinistice i dvije violončelistice. Ukratko, četiri nastavnika su na ovom koncertu imala po dva, a jedan nastavnik jednog učenika. Takav izbor je kod publike morao stvoriti čudnu sliku omjera i unutar i između različitih odjela na ovoj školi, odnosno odjela i nastavnika. Jer, iskustvo iz prijašnjih suradnji (kada je DSO s učenicima održavao po dva koncerta) nameće zaključak da je mladih solista moglo biti još. No, sigurno smatrajući da bi ovaj odabir trebao predstavljati najbolje i najvrijednije talente koji u ovom trenutku pohađaju Umjetničku školu Luke Sorkočevića, publika je u pristojnom broju prisustvovala koncertu. A on je održan u Revelinu, odnosno u poprilično mračnoj trećini nekadašnje koncertne dvorane. Velike zasluge valja pripisati dirigentu Slobodanu Begiću koji je očito bio dobra podrška mladim solistima.

Na prvi pogled bismo mogli reći da su na ovom koncertu mahom svirali polaznici viših razreda srednje škole, dapače čak četvero maturanata. Klaviristice su bile najmlađe, a obje su učenice 5. razreda OGŠ u klasi nast.Sunčice Grego. Ana Njirić je izvela prvi stavak, Vivace, Haydnovog Koncerta za klavir i orkestar u D-duru a Paula Jadrušić drugi stavak, Romance, iz Mozartovog Koncerta za klavir i orkestar u d-molu KV 466. Iz klase nast. Eveline Šegović čuli smo Mariju Žanetić, učenicu 3. razreda SGŠ koja je izvela prvi stavak, Allegro molto appassionato, Mendelssohnovog Koncerta za violinu i orkestar u e-molu te maturanticu Mihaelu Marić koja je izvela četvrti stavak, Andante, Laloove Symphonie Espagnole. Flautistica Tereza Čabrilo, učenica 3. SGŠ izvela je Milottijevo Sjećanje na Ohrid, a maturantica Josipa Vuković prvi stavak, Allegro, Quantzovog Koncerta za flautu u G-duru. Obje su učenice u klasi nast. Jakova Kakarigija. Iz klase nast. Nastasje Crnjak čuli smo Martinu Vuletić, učenicu 3. SGŠ koja je izvela prvi stavak, Moderato, Haydnovog koncerta za violončelo i orkestar u C-duru te maturanticu Jelenu Batinić koja je izvela 5.,6., i 7.varijaciju iz Čajkovskijevih Rokoko varijacija za violončelo i orkestar op.33. Flautist Marko Palčok, maturant iz klase nast. Đive Kušelj, izveo je Mozartov Andante in C KV 315.

Zbog skučenog izbora instrumenata ne možemo govoriti o raznolikom koncertu. Ali možemo reći da je dugotrajni i ustrajni rad rezultirao paletom muzikalnosti, tehničke spremnosti i usredotočenosti, te da su nekima ovo sigurno prvi koraci u profesionalnoj karijeri. Tim više je za pohvalu ova suradnja s Orkestrom koja je u prijašnjim sezonama, još jednom naglasimo, podrazumijevala dvije večeri. A bilo bi dobro da ovaj isti program čuju vršnjaci solista i iz nekih drugih škola. Jer, djetinjstvo i odrastanje ovih učenika je bitno drugačije što bi se trebalo i cijeniti i podržavati od strane i malih i velikih.

Zahvaljujući roditeljima Jadrušić fotografije s koncerta možete pogledati

na poveznici Foto-galerija!