SUSRET BOJA U GALERIJI MLADIH Svako je dijete umjetnik!
Autor: DŽIVO BRČIĆ, 11. 11. 2016.

Galerija mladih, izložbeno mjesto ‘istinskih’ umjetnika – djece, otvorila je ovaj četvrtak vrata izložbi ‘Susreti boja’ malih Gružana koje vodi njihova tete Maja Šoš. Ona je, zajedno s profesorom Davorom Lucianovićem, vodila trodnevne radionice za grušku dječicu, koja su se poigrala primarnim bojama u tehnici mokro na mokro i dokazali da se u svakom djetetu skriva umjetnik, a uz to su se iskazali i pjesmom!

Mlade umjetnice i umjetnici su: Ema Avdić, Ivan Bilić, Adin Brković, Anida Brković, Lucija Divković, Damir Halilović, Ana Krstova, Ela Kusalo, Tihana Majstorović, Filip Matić, Lana Mehić, Karmen Mimica, Rita Paskojević, Nina Radivojević, Marta Vuletić i Amer Zekić, njihove radove pogledajte do 19. studenog od 17 - 20 sati.

Čarobna moć vode i boja otvaraju dječje duše prema onome što je temeljna čovjekova karakteristika, a to je stvaranje – istaknuo je prof. Lucianović, a kazao je i to kako su djeca ‘tijekom tri dana trajanja radionice bila vrlo nadahnuta i motivirana’.

- U kratkim razgovorima za vrijeme slikanja pokazivali su zadovoljstvo, entuzijazam, ali ponekad i zabrinutost za konačni ishod. Bili su otvoreni i pričali sa mnom o stvarima koje ih raduju: kao skori dolazak tate ili dunda s broda, doživljaje njihovih lutaka i slično. Radost zbog slikanja iskazivali su i pljeskom prilikom mojih ponovljenih posjeta, pa čak i plačem, uslijed zabrinutosti da će možda morati krenuti kući prije nego započnu sa slikanjem ili da neće doći na red za slikanje. Radovala me spoznaja da u dječjim dušama živi snažna potreba za umjetničkim izražavanjem. Toga moramo biti naročito svjesni i u kasnijem razvoju omogućiti djeci kontinuirano bavljenje kako likovnim, tako i ostalim oblicima umjetničkog stvaranja – naglasio je prof. Lucianović, dok je pak odgajateljica istaknula kako je ‘vrlo važno ponuditi djeci od strane roditelja i odgojitelja različite poticaje za razvoj njihove maštovitosti’.

– Likovno izražavanje djeci pruža radost i zadovoljstvo te potiče dječju kreativnost. Kroz boju dijete na najjednostavniji način prenosi svoje doživljaje, prenosi svoju dušu na papir – platno. Pažljivo oko odgojiteljice, na svoj osebujan način, potiče dječje potrebe, cijeni njihov trud, osjećaje, maštu i senzibilizira djecu na jedinstveni doživljaj. Konačno, stvaranje vlastitog djela djeci stvara osjećaj vrijednosti. Svaki dječji crtež ima svoju ljepotu – kazala je Šoš, izrazivši veliko zadovoljstvo radom s prof. Lucianovićem.

Program je financiran sredstvima za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2016. godinu.

ČESTITAMO MALIM UMJETNICIMA I NJIHOVIM MENTORIMA, TETI MAJI I DUNDU DAVORU!

smileywinklaugh

Fotografije s radionica i izložbe možete pogledati na poveznici Foto-galerija!