« Svibanj 2024 »

Otvorenje izložbi - Dani UŠLS - slikarski odjel
Autor: Marina Kljunak Čuikin, 17. 5. 2023.

Pozivamo vas na Slikarski odjel Umjetničke škole Luke Sorkočevića na predstavljanje izložbi:

u srijedu, 17. 5. 2023.  u 18.00 sati.

Ornamentalno dekoriranje zidnih i drvenih površina - Sgraffito

Ovogodišnju izložbu u sklopu dana škole priredili su učenici drugog i trećeg razreda u rijetko korištenim slikarskim medijima. Učenici drugog razreda slikali su uzorke za drvene nosiljke, a učenici trećeg razreda floralni ornamentalni uzorak u tehnici zgrafitta. Važno je naglasiti kako smo kroz organizaciju radionice povezali našeg nekadašnjeg učenika Josipa Šoletića, dipl.art. kao predavača sa sadašnjim učenicima i dali mu priliku da stečeno znanje prenese na svoje mlađe kolege i bivše profesore. Pri tome je bilo zanimljivo oživjeti neke stare i zaboravljene tehnike i potaknuti razmišljanja o njihovim primjenama u restauraciji, ali i u novim kontekstima i prostorima.
Kako ove godine obilježavamo 30 godišnjicu osnutka Slikarskog odjela pri Umjetničkoj školi, dodatno razmišljamo o načinima povezivanja bivših i sadašnjih učenika. Vjerujemo da su radionice u kojima bivši učenici (sada afirmirani stručnjaci) prenose svoja znanja današnjim učenicima značajan doprinos izgradnji zajedništva kroz razmjenu znanja i iskustava i vrijedan zalog budućnosti Slikarskog odjela i naše struke općenito, istaknuo je prof.savjetnik Davor Luicanović u katalogu.

Izložba kratkih filmića

Riječ je o suradnji Umjetničke škole Luke Sorkočevića i Gimnazije Dubrovnik koje su vodile prof. savjetnik  Ivana  Selmani i prof. Lucijana Pendo, na temu eksperimentalnih filmova strave i užasa nastalih na radionici Od priče do pokreta. Na radionici, koja se održavala svakog drugog tjedna od studenog do travnja, učenici su se upoznali s poviješću književnog žanra strave i užasa te začetkom istovrsnog filmskog žanra u njemačkom ekspresionističkom filmu te su osmislili vlastiti scenarij i scenografiju, a zatim snimili i montirati kratke eksperimentalne, nijeme filmove strave i užasa.

Pozivamo vas da vidite njihove uratke!

Na poveznici OPŠIRNIJE nalazi se katalog izložbe i popratni tekst s imenima svih učenika izlagača.

Priloženi dokumenti:
Sgraffito_w.pdf (1.24 MB)