« Svibanj 2024 »

Pagina d'album - Pietro Cavaliere - u čast
Autor: Marina Kljunak Čuikin, 13. 11. 2023.

Koncert pod nazivom Pagina d'album održan je u petak 3. studenog 2023. god. u Koncertnoj dvorani škole u čast Pietru Cavaliereu, našem bivšem ravnatelju i profesoru.

Dio teksta iz objave u pisanom primjerku Dubrovačkog vjesnika naše Sanje Dražić, prof prenosimo ovdje:

ma li što ljepše nego kad se bivši učenici sjećaju svog profesora s ponosom i ljubavlju? A upravo smo takvu atmosferu osjetiti na koncertu pod imenom Pagina d’album na kojem se četrnaest glazbenika prisjetilo osobe koja već dvije godine nije s nama. Nakon što je dugo vremena intenzivno bio prisutan u svim glazbenim sferama Dubrovnika a njegova klasa iznjedrila brojne i soliste i pedagoge.

Ravnatelj Škole i organizator festivala

Koncert je održan u Koncertnoj dvorani Umjetničke škole Luke Sorkočevića, ustanovi kojom je gospar Cavaliere ravnao od 1973. do 1987.godine.

Njegovom je zaslugom dotadašnje srednjoškolsko obrazovanje uzdignuto na gimnazijski program čime je omogućena šira i bogatija opća naobrazba mladih glazbenika. Što je podatak koji se često zanemaruje.

Nakon što je prethodniku zahvalio sadašnji ravnatelj Škole Dario Čagalj, presjek života i rada svog dugogodišnjeg kolege i ravnatelja u Muzičkoj školi iznijela je gospođa Franica Vidović Krampus, nadahnuto, jasno i slikovito. Brojne uspomene su izazvale i brojne emocije tim više što su u publici bili i bivši zaposlenici a i članovi obitelji.

Skladbe koje je i sam izvodioI onda su se na podiju nizali glazbenici tvoreći sastave raznih kombinacija: klarinetisti Vedrana DizdarMarija Župić BošnjakŽeljko Barač i Stijepo Medo, flautistice Đive Franetović Kušelj i Andrea Dizdar, klaviristice Stefani Grbić i Ivana Jelača, fagotist Matija Novaković te Dubrovački gudački kvartet čiji su članovi violinisti Đana Kahriman i Slobodan Begić, violistica Lidija Martinović i violončelistica Vanda Đanić.

Cijeli članak Dubrovačkog vjesnika možete pročitati na poveznici: https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/vijesti/kultura/svom-profesoru-i-kolegi-s-ponosom-i-ljubavlju-u-dvorani-umjetnicke-skole-luke-sorkocevica-odrzan-koncert-u-cast-pietru-cavaliereu-1338463